Historie

Omlouváme se, ale tato sekce je stále ve výstavbě. Je toho docela hodně, proto trvá, než vše dáme dohromady. Takže zatím jenom v krátkosti. Pamětníci odpustí případné nepřesnosti. 

Historie cyklistiky v Suchdole nad Odrou 

Hned na začátku je potřeba napsat, že po celou dobu historie silniční cyklistiky v Suchdole nad Odrou za ní stojí Radek Kramoliš. První oddíl byl založen v roce 8.12.1963. Tento oddíl začínal převážně v mládežnických kategoriích. Závodníci pomalu rostli a začali se prosazovat v různých věkových kategoriích. Ze Suchdolu vedla cesta i do mládežnických a juniorských reprezentací a následně do větších oddílů (např. bratři Kramolišové - Inter Bratislava, A. Dohnal - RH Plzeň, Novotný - Dukla Brno atd). Za tuto dobu oddílem prošlo spousty závodníků různých výkonnostních tříd. Kvalitní závodníci často odcházeli do větších oddílů a časem se činnost utlumila.

Znovuobnovení cyklistického oddílu již jako Cyklokramo Suchdol nad Odrou se datuje někde kolem roku 1999. Tým se již zaměřuje na soutěže v rámci SPAC. I na této úrovni je suchdolská cyklistika úspěšná. Tým se několikrát umístil v celoroční soutěži na stupních vítězů. A stejně tak naši závodníci se pravidelně umísťují na stupních vítězů v jednotlivých kategoriích. 

Suchdolskou cyklistikou mimo jiné prošli:

Radek Kramoliš (mj. Mistr Rakouska)
Zdeněk Kramoliš
Alois Dohnal (mj. celkový vítěz Českéhoslovenského poháru)
Vladislav Toman (mj. celkový vítěz Českéhoslovenského poháru)
Vladimír Novotný

a spousta dalších. Vše bude doplněno a upřesněno!!!

Historie závodů v Suchdole nad Odrou 

Počátek závodů v Suchdole se datuje od roku 1969, kdy se začal pořádat závod "Přes Odru" a od roku 1975 se k němu přidala časovka do vrchu "Do vrchu Pohoř", v sobotu se jezdila časovka do vrchu a v neděli silniční závod. Ředitelem závodů byl Alois Dohnal st. Závodů se účastnily přední československé oddíly. V roce 1971 závod vyhrál Vlastimil Moravec (Dukla Brno) jež následující rok vyhrál Závod míru. 

Novodobá historie závodů, už s názvem Memoriál Aloise Dohnala, se datuje od roku 2008. Tento závod se jezdí na počest odchovance suchdolské cyklistiky, výborného závodníka, reprezentanta a vítěze Československého poháru, který po těžké nemoci zemřel v roce 2001, když mu bylo pouhých 47 let. Závod se nejprve jezdil jako kritérium (kvůli výstavbě dálnice). Později jsme se přesunuli na okruh přes Starý Jičín až se ustálil s drobnými výjimkami okruh přes Veselí s cílem na Pohoři. Ředitelem závodu byl z počátku Radek Kramoliš a po něm převzal ředitelování Tomáš Dohnal. Závod se pořádal několikrát jako Mistrovství SPAC, Česko-polský pohár a v roce 2018 jako Mistrovství ČR SAC. Závod vyhrál třeba Josef Černý (v té době CCC) v roce kdy vezl dres vedoucího závodníka Okolo Trentina (bohužel kvůli ČSC startoval na licenci bratra, takže oficiálně ve výsledcích není) nebo v roce 2020, kdy byla konkurence velice silná, závod vyhrál Michael Kukrle (Elkov Author, pozdější elitní mistr republiky 2021). Od roku 2019 také pořádáme veřejný dětský závod dětí, který má na svědomí Radek Melichar.

Odkaz na videa z MAD 2020: