Jiří Sokolář


Ročník:
1984


Oblíbené závody:

Moravský pohár: Okolo Malína, závod do vrchu Kouty nad Desnou/ Dlouhé Stráně, časovka Rájec – Hynčina, časovka Sobotín/Skřítek

Slezský pohár: O cenu Krnova, Memoriál Aloise Dohnala


Největší sportovní úspěchy:

2001 – Jesenický šnek 1. místo v kat. M junioři
2002 – Jesenický šnek 2. místo v kat. M junioři
2003 – Jesenický šnek 2. místo v kat. M junioři
2021 – Moravský pohár 2. místo v kat. B
2021 – Cyklistika Krnov – vítěz hlavního závodu Cedule cup
2022 – Moravský pohár 1. místo v kat. B
1. místo Uničovská časovka
1. místo Králíky/Králíky časovka
2. místo Skřítek I. / Sobotín časovka
1. místo Rájec/Hynčina časovka
3. místo Králíky/Králíky silnice
1. místo Masná hora/Horní Studénky časovka
1. místo Pohořany/Dolany časovka
1. místo Kouty nad Desnou/ Dlouhé Stráně závod do vrchu
2. místo Memoriál Karla Stejskala Suchý vrch/Červená voda časovka
2. místo Libavá silnice


Sportovní kariéra:

Na své úplně první začátky, kdy jsem poprvé šlápnul do pedálů, si vůbec nepamatuji, protože dle vyprávění mého otce, který mě na dětské kolo s přídavnými balančními kolečky poprvé posadil, mi byly asi necelé 3 roky. To, jak jsem si začal s kolem rozumět, bylo pro mé rodiče překvapivé. Už po pár ujetých metrech jsem přijel za otcem s prosbou, ať mi boční kolečka oddělá, že je tam nepotřebuji a jen mě brzdí. Druhý cyklistický "úspěch" přišel v mých 6 letech, na který si už dobře pamatuji. O letních prázdninách, které jsem měl strávit u babičky, jsem se jednoho dne rozhodl, že bych chtěl zpátky domů, tak nebylo pro mě nic snazšího, než vzít od své starší sestry kolo a jet po hlavní silnici 10 km domů.

K silniční cyklistice jsem se dostal díky svému kamarádovi, který měl krásnou silničku, a já mu ji moc obdivoval. Jednoho dne mi ji půjčil a já se do toho stroje a pohybu zamiloval. Ta lehkost, rychlost a zvuk mě uchvátily natolik, že netrvalo dlouho a já měl taky svou první opravdovou silničku. Když mi bylo 15 let, zkusil jsem svůj první závod Jesenického šneka. Ještě v ten rok jsem vyhrál svůj první závod, na který nikdy nezapomenu, protože jsem spurtoval o celkové vítězství s takovými jmény jako Vlastimil Mlynář, Zbyněk Ocásek nebo Libor Trochta. Tohoto vítězství v kategorii juniorů si všimnul pan Jiří Šír, který mi nabídnul jezdit v jeho právě vznikajícím cyklistickém oddíle Veloservis Bruntál. V tomto týmu jsem ze zúčastnil ještě dalších čtyř ročníků Jesenického šneka. Po tomto mládežnickém období následovalo 16 let bez závodění. Cyklistice jsem se věnoval čistě jen rekreačně, jakožto i jiným sportům. Na závody jsem neměl ani pomyšlení. V roce 2009 mě osud pracovně zavanul do Prahy, kde jsem žil 12 let.

V roce 2016 jsem si pořídil horské kolo a začal jezdit po okolí Prahy. Jednou uspořádali kolegové z práce cyklovýlet na Karlštejn. Když mi po pár kilometrech několik kolegů důrazně naznačilo, že jedu moc rychle, že mi nestíhají, začala se mi v hlavě rodit myšlenka, "že to tam asi pořád ještě je" a řekl jsem si, že pokud se jednou vrátím domů, tak zkusím znovu závodit.

V roce 2020 jsem se vrátil do svého rodného města Bruntálu, pustil se do trénování a o rok později začala vlastně má druhá cyklistická "kariéra", kdy jsem se zúčastnil závodů Moravského poháru a skončil celkově na druhém místě v kategorii. To mě motivovalo do dalšího ročníku 2022 k tomu to celé vyhrát, což se mi podařilo.


Další zájmy:
Rodina, hudba, běh, cvičení, turistika, cestování, akvaristika