Josef Martinák


Ročník:
1975

Oblíbené závody:
Do vrchu Pusteven (16x účast, od r. 1991)

Největší sportovní úspěchy:

1. místo Do vrchu Pusteven (2018, 2021, 2022)
1. místo Memoriál Aloise Dohnala (2019)
1. místo VC Continental Frenštát – Pustevny (2019)
1. místo Lysá hora (2022)
1. místo Kasárna (2022)


Sportovní kariéra:

Na kole jsem se naučil jezdit v pěti letech, na kole sousedky Verunky. Nicméně, jako klukovi z města Jiřího Rašky, mi bylo zprvu souzeno docela odlišné sportovní odvětví. Otec, vášnivý to lyžař, mě uvrhl do světa skoků na lyžích. Anžto se jednalo o prémiový sport osmdesátých let, slušně podporovaný státem, tak jsem si i já, naprostý outsider, mohl vyzkoušet snad všechny skokanské můstky, od Harrachova až po Štrbské pleso. Nevalným výsledkům navzdory, mám na to období spoustu skvělých vzpomínek. A protože specifikem skoků na lyžích je zejména to, že se dají provádět buďto na závodní úrovni, nebo vůbec (nic jako rekreační skok na lyžích neexistuje), moje hvězda v roce 1990 vyhasla a já byl rád, že jsem to přežil bez výraznější újmy na zdraví. 

První cyklistický závod jsem absolvoval v roce 1991 - dvojboj Štramberská trůba, na kole Favorit, vhodně upraveném pro závody, zejména demontáží blatníků, osvětlení a dynama. Odborný tuning přinesl ovoce, v mé kategorii jsem dosáhl nejlepšího času. Tímto počinem jsem si řekl o členství v místním oddílu TJ Kotouč Štramberk, v jehož barvách jsem se, již jako hrdý držitel cyklistické licence, zúčastňoval závodů Moravskoslezského poháru. V týmu jsem se potkal s opravdovými esy cyklistiky, jako byl Zbyněk Cipra, nebo Roman Galatík. Následovala krátká epizoda v týmu Alfa Lichnov, načež jsem zakotvil v TJ Rožnov p.R., který vedla jedna z legend Čs. cyklistiky – Bohumír Koryčanský.

Závodění mě drželo až do roku 2000, kdy jsem jako člen CK Valašské království absolvoval několik závodů Slezského poháru, načež mi manželka správně vysvětlila, že se nejedná o vhodný způsob trávení volného času. Po odpykání 15 let nucených prací jsem se k závodům vrátil a po několika zajímavých výsledcích mě Tom Dohnal vzal pod křídla oddílu s dlouhou tradicí – Lokomotiva / Cyklokramo Suchdol nad Odrou, za což jsem velmi vděčný.


Další zájmy:

Sjezdové lyžování (to mám vůbec nejraději)
Motorsport (po domluvě již pouze pasivně)
Péče o zahradu (s hráběmi mi to jde)