První dva závody Českého poháru žen a mládeže Brilon Cup 2023 v Jevíčku a Náměšti nad Oslavou

17.04.2023

Během uplynulého víkendu proběhly první dva závody Českého poháru žen a mládeže. Obou se za náš oddíl zúčastnili ve starších žácích Max Kramoliš a v mladších žácích Tomáš Melichar. 

Sobota 15.04. - Jevíčko

Sobotní hromadný závod v Jevíčku se jel na dvacetikilometrovém ne příliš náročném okruhu, který mladší žáci absolvovali jednou, starší pak třikrát. Okruh byl ve své první polovině mírně zvlněný a velmi pozvolně stoupal, jediný kopec pak byl za vracečkou u Křenova, kde se na cca 1km stoupání prakticky rozhodovalo, kdo se udrží v balíku a bude v poslední čtvrtině okruhu klesat postupně do cíle.

Počasí bylo chladnější, foukalo mírně, cesta po nočním dešti oschla a teploty se pohybovaly kolem 10 st.C.

Do cíle dojížděly menší skupinky, Tomáš Melichar prohrál souboj o 15.místo a skončil tak 16.z 29.účastníků. Zapsal si tak do hodnocení ČP 32.bodů.

Svého nejlepšího umístění mezi staršími žáky dosáhl Max Kramoliš, který se ještě 10km před cílem držel v hlavním pelotonu a nakonec zapsal 5.bodů do poháru za 43.místo ze 67.závodníků (mimochodem vítěz mezi staršími žáky, za kterým Max zaostal jen o 4:28, měl průměrnou rychlost přes 37 km/hod…)

Neděle 16.04. – Náměšť nad Oslavou

Už v sobotu odpoledne, když jsme si projížděli trať nedělního závodu, jsem tak nějak tušil, že vzhledem ke své náročnosti nebude Tomovi ani Maxovi moc chutnat…. Typicky klasikářská trať - pořád nahorů dolů, strmé úseky po kostkách, atd… Okruh měřil 10 km a mladší žáci jej jeli 2x, starší pak 4x.

Počasí bylo příznivější než v sobotu - kostky při strmém výjezdu do cíle naštěstí suché, pár stupínku C více než včera…

Tomáš přijel do cíle osamocen se ztrátou 6:39 na vítěze na 19.místě ze 31., což mu vyneslo 29.bodů do ČP.

Max v cíli bohužel hodnocený nebyl z důvodu překročení časového limitu (závod dokončilo jen 47.jezdců z 67-mi na startu…).

Hodnocení

Celý Český pohár žen a mládeže se letos skládá ze 6-ti hromadných závodů a 3.závodů MČR (jeden hromadný, jedna individuální časovka a jedna časovka dvojic). Po prvních dvou závodech se Tomáš Melichar v mladších žácích (2011-13) drží na 13.místě se ziskem 61.bodů, Max Kramoliš ve starších žácích (2009-10) pak na 41.místě se ziskem 5.b.

Po prvních dvou závodech, ve kterých kluci slušně bodovali, se ukázalo, že můžou směle závodit s těmi nejlepšími v republice a doufejme, že s rostoucím počtem najetých km se budou zlepšovat i jejich výsledky na těchto celorepublikových závodech. Výsledky obou závodů naleznete na https://sportsoft.cz

Radek Melichar