7. závod SPAC Bystřice – Loučka (závod do vrchu) aneb 8 pódiových umístění pro Cyklokramo

06.06.2022

V neděli 5.6.2022 se Cyklokramo Suchdol nad Odrou včetně KIDS zúčastnilo závodu do vrchu Bystřice - Loučka nedaleko Třince. Jednalo se o první ročník, kdy v minulosti TJ TŽ Třinec pořádal závod na Javorový. Po zveřejnění propozic jsem si trasu hodil do mapy a zjistil jsem, že nás nečeká nic jednoduchého. Při bližším zkoumání segmentů na Garminu, jsem se ve svých obavách jenom utvrdil. Proto jsem v okolí začal hledat kopec, který by měl podobné parametry, abych si trochu zátrénoval. Vzpomněl jsem si na Mlýnici od Spálovského mlýna nahoru. Tak jsem se tam v pátek v rámci tréniku vydal, i když s vědomím, že je to hrozný tankodrom, nicméně k mému údivu je Mlýnice kompletně nově vyasfaltovaná, takže super. Kopec jsem si vyjel, ale následně po nědělním závodě musím říct, že proti Loučce je to docela pohoda. 

Start závodu byl situován v areálu společnosti Mrozek, odkud se vyrazilo kousek po rovině a následně začalo stoupaní do relativně mírného kopce až na Paseky, kde měli cíl po 4,2 km děti (ještě, že nemuseli jet to co následovalo). Za cílem dětí se ovšem kopec zlomil a začalo opravdu průdké stoupání, neměl jsem moc prostoru se dívat na Garmin, ale zahlédl jsem tam sklon 22 %, což dokazovalo i to, že moje přední kolo mělo tendenci se zvedat. Nejtěžší úsek byl asi ke šlole, ale i dále byl kopec stále prudký, i když v druhé části se sem tam našlo i místo, kde se dalo trochu spočnout. Každopádně jsem si celou cestu říkal na co já nevrchař jsem se to zas dal. Ke konci už jsem odpočítaval každou stovku metrů, protože Garmin opět ukazoval něco kolem 16 % (prudkost tohoto kopce dokazovalo i to, že nejeden závodník cestou zpět zul tretry a šel dolů pěšky). Takže tento kopec pořádně prověřil vrchařské schopnosti všech účastníků a pro Cyklokramo Suchdol nad Odrou to byla prověrka povedená. V hlavním závodě se na bednu z oddílu dostali:

Petr Blaťák - 2. místo kategorie A
Olda Míček - 2. místo kategorie E
Láďa Toman - 3. místo kategoie F
Marcela Pargáčová - 3. místo kategorie ŽB

Trochu smolný byl tento závod pro Standu Prokeše, který ještě nějakých 150 m před cílem jel na druhé pozici, ale pak v zatáčce vyjel mimo trať a musel vycvaknout, a jelikož to bylo zrovna v prudké pasáži, kde nešlo znovu nasednout na kolo, musel kousek potlačit a mezitím jej předjeli dva soupeři, ale o tom asi podrobněji napíše Standa na svých stránkách. Takže skončil na 4. místě, ale i tak super výkon.

Závod to byl velmi úspěšný i pro naše KIDS, kteří jeli na zkrácené trati bez toho brutálního stoupání. Poprvé se všichni čtyři vešli na stupně vítězů a to: 

Tom Melichar - 1. místo ml. žáci
Tom Dohnal ml. - 3. místo ml. žáci
Max Kramoliš - 2. místo st. žáci
Niki Nábělek - 3. místo st. žáci

Tímto bych chtěl ještě jednou pogratulovat všem našim závodníkům, kteří se umístili, ale v tomto případě i všem závodníkům, kteří dojeli do cíle. Protože to stoupání bylo opravdu brutální (podle map měli poslední dva km stejné převýšení jako poslední dva km na Zoncolan z těžší strany). Až mě kacířsky napadlo, jestli tohle je ještě amatérská cyklistika. Hold příště do předu asi musím nasadit Compact.

Ještě jedna aktualita z těchto závodů. Po závodech jsme dali řeč s Pepou Martiňákem, který projevil zájem jezdit za Cyklokramo Suchdol nad Odrou. Po krátkém rozhovoru jsme se domluvili, takže bych chtěl Pepu tímto officíálně přivítat v Cyklokramo Suchdol nad Odrou.

Příští týden nás čeká:

9.6. - Na kole dětem - charitatvní akce na podporu onkologicky nemocných dětí
11.6. - 4. Techniserv cup Starý Jičín - český pohár mládeže
12.6 - Grand Prix Forman + Junior SPAC

Tomáš Dohnal