Časovka na Lysou horu 3xTOP.cz - Cyklokramo potvrdilo vrchařskou formu na královně Beskyd

10.08.2022

Dne 7.8.2022 se uskutečnil další závod zařazený do seriálu SPAC a to časovka na Lysou horu, kterou pořádal klub 3xTOP.cz (www.3xtop.cz). Časovka měřila 8,4 km s převýšením 710 m. Kdo někdy jel na Lysou, tak musí uznat, že je to pořádný kopec. Uvádí se, že má průměr 8,6%, ale to trochu klame, protože v průběhu stoupání se nachází i krátký sjezd. I když nejsem vrchař, tak jsem se tohoto závodu rozhodl zúčastnit. Protože za klubem 3xTOP.cz stojí bratři Bědajánkové, které znám už od mala, jelikož naši otcové byli kamarádi a pokud si dobře pamatuji, tak závodně se potkali v Baníku Ostrava. Takže jsem se je rozhodl i takto podpořit. Samozřejmě na závodě nemohli chybět další členové našeho oddílu, kteří měli podstatně větší ambice, něž já. Milým překvapením pro mě bylo, že po těžké nehodě, kdy jej při tréninku srazilo auto, dorazil letos poprvé na závody i Pavel Dubný, musím říct, že je to opravdu nezmar, chvíli po těžkém zranění a v jeho letech se hned postavit na závod na Lysou, klobouk dolů! Jelikož jsem po závodě chtěl jet domů na kole, tak jsem se domluvil na odvozu na závod s Fanou Tomanem (za což mu dík). Již při příjezdu na start šlo vidět, že Lysá je trochu v mracích. I když předpověď slibovala nějakých 20 stupňů, tak tolik nebylo ani náhodou ani na startu. Jelikož jsme na místě s dostatečným předstihem, tak stíhám kromě rozjetí prohodit pár slov s kluky z teamu, ale i s ostatními. Startovalo se v 30 s intervalech a hned za mnou byl připravený Standa Prokeš, který měl nejvyšší ambice, což se mi potvrdilo hned po chvíli, když se kolem mě prohnal jak vítr. K mé smůle jsem si někde před startem ohnul paktu u přehazovačky, takže mi nešly řadit dva nejlehčí převody, což mě docela štvalo a limitovalo v nejtěžších pasážích, kdy jsem nemohl točit kadenci jakou jsem si představoval. Ve chvíli, kdy jsem dorazil do cíle, byli od nás z teamu již nahoře Standa s Peťou a podle času se začaly rýsovat pěkné výsledky. Postupně dojížděli ostatní závoďáci a my čekali, jak to nakonec dopadne. Musím říct, že čekání to bylo docela nepříjemné, na Lysé byla docela zima, řekl bych pod 10 stupňů a foukal vítr, takže jsme se všichni třepali a docela promrzli. Nicméně nás aspoň hřály výsledky našeho teamu, protože postupně jak již dojížděli poslední závodníci, tak bylo jasné, že závod bude pro Cyklokramo velice úspěšný. Celkově jsme zaznamenali pět pódiových umístění:

1. místo Pepa Martinák - kategorie C
1. místo Olda Míček - kategorie E
2. místo Peťa Blaťák - kategorie A
3. místo Standa Prokeš - kategorie D
3. místo Fana Toman - kategorie F

Což byl u důvod, proč jsme nahoře čekali na vyhlašování. Závod to byl dobře zorganizovaný, ale jedna malá výtka by tu byla - jelikož se závod jel s čipy, tak vyhlašování se dalo trochu urychlit, protože nahoře byla fakt zima. Po vyhlašování jsme se tedy hned vydali směrem dolů. Jelikož, jsem jel domů na kole, tak jsem se domluvil s Peťou Zatloukalem, že kus cesty pojedeme spolu, protože ten jel taky domu na kole, měl to tedy trochu dál, protože jel až do Bruntálu. Cesta nám ubíhala docela svižně. Nicméně po společných 50 km jsme již pokračovali každý svým směrem. Rozdělili jsme se ve Staré Bělé, což bylo pro dnešek tak trochu symbolické, protože na křižovatce, kde jsme se dělili je Hospoda u Matěje, kde jsme se s taťkou a taťkou pořadatelů dnešních závodů v mládí často po tréninku stavovali, tak jsme to z nostalgických důvodů, ale také proto, že jsem měl již hlad, udělal i tentokrát. Pak už jsem si jenom dojel dalších 50 km domů. S tím, že to byla příjemně sportovně strávená neděle a hlavně, že náš oddíl byl opět hodně vidět. Jelikož se do SPAC boduje z redukovaného pořadí, tak to tentokrát pro Cyklokramo Suchdol nad Odrou znamenalo plný počet 180 bodů. Jako kapitán bych chtěl opět všem poděkovat za vzornou reprezentaci našeho teamu a pogratulovat k dosaženým výkonům. Za 14 dní nás čeká opět vrchařský závod, tentokrát na Pustevny, tak nám snad vrchařská forma v Cyklokramo vydrží. Závěrem byl chtěl napsat, že jsem rád, že pořádaní závodů se zhosťují bývalí závoďáci nebo lidi z "cyklistických rodin", kteří to nedělají jenom kvůli zisku, ale kvůli tomu, že tento sport mají rádi, protože bez takových lidí by ta cyklistika dělat nešla.