Časovka na Lysou horu 3xTop.cz 2023 - bylo to epické, ale úspěšné!!!

07.08.2023

Na neděli 6.8.2023 si pro nás bratři Bědajankové opět připravili skoro již tradiční časovku na Lysou horu. Trať stejná jako poslední roky Papežov – Lysá hora, takže 8,4 km s převýšením 710 m. Ale počasí bylo trochu jiné! Královna Beskyd nás nechtěla přivítat krásným letním počasím, abychom si po zdolání této hory mohli užít krásné výhledy na Beskydy, ale rozhodla se, že otestuje vůli všech závodníků a nachystala počasí, které bych očekával spíše na konci října, takže vytrvalý déšť, pořádná zima, jen síla větru kolem 60 km/h se naštěstí nepotvrdila. Takže na start dorazili jenom ti, co byli opravdu odhodlaní a nejsou z cukru (jak se říká, mají na to koule, sorry holky)! A jelikož v našem teamu je dost drsňáků, tak jsme se dostavili v počtu 10 závoďáků. Bohužel opět v týdnu dorazila špatná zpráva, tentokrát od Peti Zatloukala, kterého pokousala motorová pila. Peťo všichni ti přejeme ať jsi co nejdříve v pořádku. Na druhou stranu se po otestování před týdnem vrátil do hry Standa Prokeš, a také náš dvojnásobný mistr S.A.C. ČR Jirka Sokolář, který krátce před závodem dobral antibiotika. A naši závoďáci 70 + se taky Lysé hory nezalekli (jsou to borci, prostě se ráno zvednou z postele a jedou, ať klidně padají trakaře!), stejně jako Max Kramoliš, který se přihlásil do vyšší věkové kategorie, protože pro tento závod nebyl Junior SPAC pro žáky vypsán. Takže při pohledu na startovku, bylo jasné, že i v tomto počasí si závodníci z Cyklokramo Suchdol nad Odrou budou chtít pro úspěch dojet a zabojovat o teamový úspěch jak pro "áčko" tak pro "béčko". 

Osobně se mi na závod moc nechtělo, protože jsem se v týdnu nachladil, ale když to jedou ostatní parťáci z teamu, tak musím i já, co bych to byl za kapitána, kdybych po ostatních chtěl, aby jeli v takovémto počasí a já seděl hezky doma a díval se na mistrovství světa. Takže za vytrvalého deště dorážím do Papežova, hned při parkování potkám Pepu Martináka, který je určitě odhodlán obhájit své loňské vítězství. Pak jdu na prezentaci se zaregistrovat a pozdravit s pořadateli a starými známými bratry Bědajankovými, které znám o útlého věku, protože naši otcové byli kamarádi a závodně se potkali v Baníku Ostrava. Říkáme si, že to dneska bude drsné. A zároveň si uvědomuji jejich situaci z pohledu pořadatele, prostě takové počasí tomuto typu závodu nepřeje, což se vždy projeví na účasti, a přitom to stojí tolik úsilí něco uspořádat! Prostě je to vždycky loterie! Proto zmíním hned na začátků, že si vážím všech, kteří závody pořádají! Po prezentaci odjíždím parkovat na Zlatník, což hlavně kvituju po závodě, protože je tam záchod, s docela velkým prostorem, kde i v srpnu fungovalo topení a dalo se tam pohodlně převléknout. Každopádně to nic nemění na tom, že venku, jak říkají kluci od Bruntálu, to furt vypadá jak ve Vietnamu. 

Od 12 h se jde na to, startuje se v 15 s intervalech. Počasí, trasa pro všechny stejné. A teď už záleží, kdo se s tím, jak popere. Své pocity asi popisovat nebudu, protože by to bylo nepublikovatelné. Každopádně vím, že nahoře to bude zase wow! S teamem se potkáváme v restauraci, kde se dá převléknout a je teplo. Nevím proč, ale opět převládá žlutá barva, asi jsme museli nahradit tu ze slunce. A hlavně se potvrzuje odhodlání našich závodníků bojovat za tento team! A boj to byl s tratí a počasím opět úspěšný. Obsadili jsme 7 kategorií a v sedmi jsme byli na bedně. Nejlepší čas z teamu zaznamenává Pepa Martinák a vyhrává v kat. C, čímž si opět bere zpět titul vrchařského přeborníka teamu. Andrea Kučerová potvrzuje svou formu a opět vyhrává v kategorii ŽA. Olda Míček opanovává kat. E, i přes to, že se mu na startu rozbilo řazení a závod musel absolvovat na jeden převod. V této souvislosti bych chtěl poděkovat organizátorům za možnost druhého startu a Feso Petřvald za technickou pomoc. Standa Prokeš ukazuje, že je zpátky po nemoci a bere druhé místo v kat. D. Stejně tak Jirka Sokolář ukazuje, že po nemoci umí bojovat a končí na třetím místě v kat. B. Max Kramoliš si úspěšně zkusil předčasně přechod ze st. žáků do juniorů a po kvalitním výkonu dojíždí na 3. místě v kat. M. A ani v kat. F jsme se neztratili a Pavel Dubný bere 3. místo, tentokrát vydržel a pro cenu si na pódium došel. Takže v bodování teamů to pro "áčko" znamená opět plný počet bodů a to 180 b a "béčko" bere 157 b. Prostě A – team šlape i přes všechny nepříjemnosti a po Pepovi Mládenkovi ze začátku sezóny teď Andrea Kučerová svými výkony táhne B – team vzhůru. Jak jsme si řekli všichni nahoře, CK opět ukázalo odhodlání a hlad po výsledku! Závěrem bych chtěl poděkovat pořadatelům za závod a přeji jim do dalších let lepší počasí (prý mají povolení ještě na dva roky). Poklona všem našim závodním, kteří se i přes nepřízeň počasí zúčastnili! Gratulace našim medailistům, ale tentokrát i všem co se zúčastnili a dojeli, prostě bylo to takové epické! Ale taková cyklistika někdy je!

Tomáš Dohnal