Do vrchu Pusteven - poslední závod aneb razítko na úspěšnou sezónu

19.09.2022

17.9.2022 nás čekal poslední závod sezóny z kalendáře SPACu, a to tradiční "Do vrchu Pusteven". Jednalo se o časovku do vrchu z Ráztoky na Pustevny, kde bylo na trati 5,6 km potřeba překonat převýšení cca 420 m. Závod se jel i jako Junior SPAC, kde žáci končili na 3 km stoupání a na rozdíl od dospělých měli hromadný start. Předpověď počasí tentokrát vypadala docela přívětivě, tzn. bez deště. Což se kladně projevilo i na počtů účastníků. Cyklokramo se zúčastnilo opět v hojném počtu 11 závodníků v hlavních kategoriích a všech čtyřech našich zástupců v Junior SPAC. Ze zdravotních důvodů se nemohl zúčastnit Standa Prokeš, který v úterý lehl se zánětem průdušek. Naopak se po celosezónních zdravotních problémech na start postavil Mira Adamčik. Jelikož se jednalo o poslední závod sezóny, tak spousta bodování již byla rozhodnuta. Ale i tak se našli jednotlivci, kteří měli o co bojovat. U mě se jednalo třeba o udržení v top 5 bodování kategorie C. Z mého pohledu nejzajímavější souboj slibovala právě naše kategorie C, kde se o nejlepšího vrchaře utkali náš Pepa Martinák s Peťou Zatloukalem, kdy oba borci měli před tímto závodem shodně dvě první místa a jedno druhé, takže bylo jasné, že kdo vyhraje, bude králem vrchařů. Co se týče teamu, přemýšlel jsem před závodem, jaký cíl si vytýčíme. Proto jsem spočítal umístění na stupních vítězů v hlavních kategoriích za celou sezónu a došel jsem k číslu 46 (mimochodem naši KIDS jich ještě měli 13), takže cíl byl jasný pokusit se to zaokrouhlit na 50.

Starty byly naplánované od 10 h, kdy jsme startovali v 30 s intervalech. Já jsem měl na startu před sebou tři své teamové kolegy a za zády Peťu Zatloukala. Takže jsem měl o motivaci postarané, zkusit předjet naše kluky a co nejdéle se udržet před Petrem. To první se mi podařilo docela rychle, kdy po 1,2 km jsem už měl naše kluky za sebou. Druhý cíl dle očekávání nevyšel, ve chvíli, kdy jsem předjížděl Jirku od nás, se kolem nás doslova prohnal Peťa Zatloukal. Jelikož jsem již před sebou ani za sebou nikoho neviděl, pokračoval jsem do cíle svým stabilním tempem. Když jsem dojel do cíle, tak nahoře již čekali kluci z teamu, kteří startovali v první polovině startovky. Tak jsme si mohli aspoň sdělit dojmy ze závodu a časy, za kolik jsme to zajeli. Bylo fajn, že organizátoři v cíli nachystali teplý čaj, protože na to, že je půlka září, tak byla nahoře zima, Garmin mi ukazoval něco pod 5 stupňů. Navíc nás čekal ještě sjezd dolů. Takže jsme se přioblékli a vydali se čekat na výsledky.

Po vyvěšení výsledků, v tradiční tlačenici, jsem zkontroloval rychle umístění na prvních třech místech v kategoriích, kde jsme měli obsazení. A zjistil jsem, že i tento závod byl pro Cyklokramo úspěšný. V celkovém hodnocení jsme obsadili čtyři pódiové umístění, čímž jsme dosáhli i předstartovního cíle a zaokrouhlili počet beden na 50. Co se týče bodování do teamu (při psaní článku ještě nejsou k dispozici oficiální výsledky), jsem narychlo spočítal, že by to opět mělo dát plný počet 180 b. Co se týče jednotlivců, tak Pepa Martinák předvedl opět skvělý výkon a svůj souboj s Petrem Zatloukalem vyhrává a umisťuje se na prvním místě, čímž si zajistil i vítězství ve vrchařské soutěži. Skvěle zajíždí závod Olda Míček, který rovněž vítězí ve své kategorii. Peťa Blaťák s Fanou Tomanem shodně závod dokončí na třetím místě ve svých kategoriích. Marcela Pargačová si svým umístěním, také zajišťuje vítězství ve vrchařské soutěži. Petr Blaťák jej měl jisté již před tímto závodem. Paradoxně jsem si nestihl zkontrolovat své umístění, ale mám pocit, že soupeři, s kterými jsem se pral o celkové umístění skončili za mnou, uvidíme, na co to bude stačit? Po odstartování všech hlavních kategorií jeli svůj závod i naši KIDS, kterým se tentokrát moc nedařilo, nicméně všichni dojeli v desítce. A hlavně nezmrzli! Závěrem bych chtěl opět všem našim členům poděkovat za vzornou reprezentaci našeho teamů a medailistům ještě jednou pogratulovat, tímto závodem jsme dali finální razítko na velmi úspěšnou sezónu.

Tomáš Dohnal

P.S.: co se týče zhodnocení sezóny, počkáme až bude oficiálně uzavřené bodování SPAC