Gran Fondo Rafal Majka

12.06.2024

Po vyhlášení Memoriálu Aloise Dohnala jsme naložili kolo do auta a vydali se do polských Dobczyc na Gran Fondo Rafal Majka.

Start hromadného závodu byl v neděli 9. června 2024 ve 14:30 na náměstí v Dobczycích a slavnostního zahájení a "vyvezení" pelotonu z městečka se ujal sám Rafal Majka, který z tohoto kraje pochází.

Čekalo na nás něco přes 80 dost zvlněných kilometrů za příznivého polojasného počasí. Pole závodníků začalo řídnout hned po úvodních kilometrech, stoupání nebyla nijak dlouhá, ale pohybovala se v rozmezí 10 až 12 procent, což bylo pro některé právě tím sítem.

Na trati se jela úvodní část, pak dvakrát okruh s nejdelším stoupání a následným příjemným sjezdem klikatícím se mezi sady. V posledním dojezdovém úseku jsem pochopil, proč se mi celou dobu zdálo, že se borci v naší vedoucí skupince dvanácti cyklistů šetří. Asi jeden a půl kilometru před cílem na nás totiž čekaly dva poslední výjezdy a následoval ostrý sjezd s ještě ostřejší levotočivou zatáčkou do cílové rovinky. A tam se jelo peklo, tam se naše skupina nadělila na jednotlivce. A tam jsem trochu doplatil na neznalost trati, kterou jsem měl načtenou pouze z papíru, ne najetou.

Nicméně s celkovým čtvrtým a druhým místem ve své kategorii jsem spokojený.

Byl to krásný zážitek, který jsem mohl sdílet i s přítelkyní Janou, která mi fandila. Již podruhé v tomto roce jsem zjistil, že Poláci mají cyklistiku rádi, závody dokážou zorganizovat ve velkém stylu. Samostatnou kapitolou pak bylo setkání a focení se samotným Rafalem Majkou.

Petr Zatloukal