Na kole dětem 2024

05.06.2024

Loňský článek o charitativní akci na pomoc onkologicky nemocným dětem jsem končil větou ve smyslu, že doufám, že Peťa Vlček (hlavní trasér projektu) vymyslí na tento rok trasu někde poblíž, ať nemusíme zajíždět daleko. Petr si to asi přečetl a už na podzim mi volal, že by chtěli udělat zastávku u nás v Suchdole nad Odrou, což mě samozřejmě potěšilo. Zašel jsem za starostkou, jestli bychom i jako obec mohli tento projekt podpořit. Starostka souhlasila, za což ji patří dík. Na členské schůzi jsme se domluvili, že když bude zastávka přímo u nás, tak tento projekt podpoříme oficiální cestou – tudíž dárcovským šekem a nebudeme pouze zdlouhavě vhazovat peníze do pokladničky.

Etapa, která měla zastávku v Suchdole n. O., byla naplánovaná na 3.6.2024 a vedla z Fulneku do Prostějova. Suchdol byl tedy první zastávkou této trasy. Radek Melichar s Tomem a Jirkou Grafem jeli na start do Fulneku. Já jsem s žáky z naši základní školy počkal na peloton ve Stachovicích, kde jsme se zařadili za Pepu Zimovčáka a pokračovali směr Suchdol n. O., při příjezdu do místa zastávky nás již čekala hezká řádka dalších žáků místní školy a školky, kteří byli seřazení kolem silnice a chtěli si s cyklisty plácnout. Zároveň zde čekal i Standa Prokeš s Oldou Míčkem. Po příjezdu nás přivítala naše starostka a místostarostka a předali šek za městys. Následně jsem s Radkem předal šek za náš cyklistický oddíl a Pepa Zimovčák nám na oplátku za podporu předal certifikát a skleněnou trofej. Následovalo ještě taneční vystoupení místních dětí a již jsme se chystali na odjezd směr Hranice.

Cesta ze Suchdola směr Jeseník n. O. vedla přes náš "oblíbený" železniční přejezd. Dopředu jsem všechny včetně Pepy upozorňoval, že si tam asi pěkně postojíme. Nikdo nechtěl věřit. A taky, že jo. Po dlouhém čekání se závory zvedly a Pepa se rozjíždí a v tom jdou závory zase dolů. Pepa opět sesedá z vysokého kola. Tento falešný start se ještě jednou opakuje. Až v balíku zazní, že už prokřižovali celou republiku, ale tohle nikde nezažili. Po čtvrt hodině se konečně závory zvednou a přestane blikat i červená, takže se rozjíždíme, ale je to tak tak, protože balík projel a závory jdou zase dolů. Jo, holt tento přejezd to je unikát. Dále pokračujeme přes Jeseník do Hrabětic a přes Hrabětický les (tomuto úseku v oddíle říkáme Arenberg) do Lučic. V tomto úseku nás zastihl déšť, ale nebylo to nic dlouhého. Přes Bělotín a po cyklostezce dojíždíme do Hranic, kde nás přivítají zástupci místní radnice a mají pro nás nachystané občerstvení. Zde se odpojuje Radek, Tom a Jirka. Z Hranic pokračujeme směr Přerov z našeho oddílu už jenom já se Standou a Oldou. Celý tento úsek je naplánován po cyklostezce kolem řeky Bečvy, takže pohoda rovinka a vítr v zádech. V Lipníku na Bečvou se odpojuje Standa s Oldou. Já tedy pokračuji ještě do Přerova, kde po představení biketrialistů a občerstvení se loučím s Petrem a Pepou a chystám se na cestu domů. Čeká mě přes 50 km proti zesilujícímu větru, ale s dobrým pocitem, že jsme opět jednou jako oddíl udělali něco pro dobrou věc.

Na závěr poděkování na úřad městyse, že tuto akci podpořili, ale také našemu oddílu a hlavně kolegům, kteří se v pondělí vydali na trasu se mnou. Celé Cyklotour "Na kole dětem" (www.nakoledetem.cz) přeji ať v pořádku dorazí do cíle ve Vrbici a cestou se jim povede vybrat co nejvíce peněz pro nemocné děti. Tak zase za rok!!!

Tomáš Dohnal