První závodní týden SPAC – Kritérium Krnov a O pohár starosty Orlové

06.05.2024

V minulém týdnu se naplno rozjela letošní sezóna SPACu. A to dvěma závody. Původně byly plánované tři, ale Mlynářská časovka byla zrušena z důvodů nevydání povolení. Nejprve obstaralo ve středu 1.5. start sezóny Krnovské kritérium a následně se jel v neděli první silniční závod O pohár starosty Orlové. 

Krnovské silniční kritérium

Na sváteční středu 1.5. si pro nás pořadatelé z Krnova nachystali silniční kritérium na uzavřeném okruhu v průmyslové zóně před Krnovem. Okruh je to tradiční, akorát za rok, co jsme tam jeli naposledy, vyrostly uprostřed okruhu nové budovy, což závodu vůbec nevadilo, akorát přihlížející divák již neměl takový dokonalý přehled o dění na trati.

Jelikož byl tento závod vypsán i pro Junior SPAC, tak se jako první na start dostali naši žáci. Ti na rozdíl od ostatních kategorií jeli hladký závod. Tom Melichar se umístil na 7. místě a Vojta Kubínek na 11. místě.

Poté následovaly klasické kategorie SPACu. Jako první jel spojený balík kategorií F, a žen. Zde jsme měli želízko v ohni v podobě Fany Tomana, který potvrdil své dlouholeté zkušenosti a svou kategorii F vyhrál a ze čtvrtého místa ho jistil Jirka Pekarčik. Následovala spojená kategorie E a D. Zde se našim zástupcům nedařilo tolik podle jejich představ, když Pepa Mládenka po loňském vítězství dojel na 9. místě a Olda Míček na 12. místě.

Další spojený balík tvořily kategorie C a M. Kde jsme měli také své želízko v ohni v podobě Petra Zatloukala, který předchozí dva ročníky vyhrál. Zároveň v balíku jeli i naši zástupci v kategorii M, Max Kramoliš a Maty Mičulek. V tomto závodě se jelo aktivně hned od začátku, když se Petr snažil nastupovat a odjet jako v předchozích letech. Ale letos to měl podstatně těžší, když bojoval s přesilou hlavně borců z Colnaga! I přesto Petr zajel super výsledek a závod dokončil na 2. místě. Sice to pro něj bylo trochu zklamání, ale ta přesila byla znatelná. V závodě se ve skvělém světle představil i Max Kramoliš, kterému se jako prvoročákovi podařilo vyhrát bodovaný spurt a dojel na skvělém 4. místě v kategorii.

Jako poslední se jel nejdelší závod na 30 kol spojených kategorií A a B. Zde jsme měli tři své zástupce, Jardu Glogara, Víťu Šrámka a Peťu Blaťáka. Tento závod byl silně obsazený a v podstatě probíhal v režii teamu Forman Energetic, který zde měl zároveň nejvíce svých zástupců a obsadili první tři místa. Víťa dojel v kat. B na 7. místě a Jarda Glogar na 9. místě ve stejné kategorii. Peťa Blaťák dokončil na 20. místě.

I když našemu teamu tento typ závodů úplně nesedí, tak jsme i přesto z něho vytěžili 170 b do teamové soutěže pro "áčko" a 162 b pro "bečko".

Fotogalerie níže.


O pohár starosty Orlové

Na neděli 5.5. si pro nás pořadatelé z Orlíku Orlova připravili první letošní klasický silniční závod na klasickém okruhu Petřvald-Rychvald-Orlová-Petřvald. Stejně jako v Krnově nás Petřvald přivítal krásným slunečným počasím. Závod byl opět vypsán i pro mládež, takže se jej zúčastnili i naši nejmladší.

Jako první se na trať vydaly spojené kategorie E, F, a žen. Ty jely na pět okruhů a měli jsme zde několik želízek v ohni. Což se i potvrdilo. Čelo závodu přijelo do cíle pohromadě, a tudíž se o umístění spurtovalo. Andrea Kučerová jela po zdravotních komplikacích letos svůj první závod a zaznamenala 1. místo v kat. ŽA. Fana Toman bral 2. místo v kat. F a opět jej ze čtvrté pozice ve stejné kat. jistil Jirka Pekarčik. V kat. E zaznamenal Pepa Mládenka 5. místo a Olda Míček 6. místo.

Pět minut po první vlně odstartovala vlna žáků, kde jsme měli své zástupce v kat. st. žáci, kteří jeli na 3 okruhy. Tady na rozdíl od předchozí vlny se do cíle dojíždělo postupně a na prvních dvou místech dojeli kluci z úniku. Vojta Kubínek zaznamenal 5. místo a Tom Melichar 8. místo.

S delším časovým odstupem následovala spojená startovní vlna kat. A a B, kteří měli vypsaný nejdelší závod na 10 okruhů. Opět se na startu sešla kvalitní konkurence nejen z ČR, ale i z Polska. V tomto závodě opět slavil úspěch únik, když závod vyhrál polský reprezentant Marek Konwa. Naši kluci z kat. B se drželi v hlavním balíku a Jarda Glogar dojel na 9. místě a Víťa Šrámek na 11. místě. Pro Petra Blaťáka byl tento závod málo kopcovitý a zaznamenal 21. místo.

Jako poslední se na trať vydaly spojené kat. C, D, a M a jely závod na 7 okruhů. V tomto balíku si chtěl po středě spravit chuť Peťa Zatloukal. Už dopředu říkal, že zkusí nastoupit ve třetím okruhu. A tak i udělal. Napřed se ho drželi ještě další dva závodníci, ale i ty se mu postupně podařilo setřást a dojel do cíle osamocen na 1. místě s náskokem dvě a půl minuty na druhého. Skvělý výkon! V tomto závodě se opět skvěle předvedl Max Kramoliš, který dojel v hlavním balíku a zaznamenal 4. místo v kat. kadetů.

Co se týče bodování do teamové soutěže, tak "áčko" zaznamenalo 170 b a "béčko" 149 b.

Ohledně dalšího programu - nyní má SPAC jeden víkend volno a další víkend bude časovkářský, kdy nás čekají časovky v Žabni a Bohumíně.

Tomáš Dohnal

VÝSLEDKY (Krnov i Orlová)


FOTOGALERIE - KRNOV


FOTOGALERIE - ORLOVÁ