Vrchařský víkend – dva rozdílné kopce – rozdílné počasí – podobné výsledky

25.06.2024

Po malé pauze po našem domácím závodu M.A.D. o víkendu 22. – 23.6. 2024 pokračoval SPAC vrchařskými závody. Kdy nás čekaly dva rozdílné kopce, každý za jiného počasí, ale výsledky byly podobné a pro náš team Cyklokramo Suchdol nad Odrou úspěšné!


O cenu Kilpi

Nejprve jsme v sobotu 22.6.2024 absolvovali tradiční závod na Pustevny s hromadným startem na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Po nočních silných bouřkách ani v sobotu dopoledne počasí neslibovalo nic příjemného. Víceméně to vypadalo na vytrvalý déšť. Nakonec aspoň před startem nepršelo a v průběhu závodu to zas tak hrozné nebylo. Závod se startoval ve třech vlnách, nejprve kat. A, B, C a pak s pár minutovým odstupem ostatní. Nakonec startovaly žákovské kategorie, které měly cíl na třetím kilometru stoupání na Pustevny. Letos na start nedorazilo tolik závodníků jako bývá zvykem, za což mohlo jistě počasí. Ale náš team byl odhodlaný, takže se to na startu opět pěkně žlutilo. Průběh závodu byl klasický, po startu z náměstí se letos jelo docela v poklidu, až před sprinterskou prémií v Trojanovicích se zrychlilo a začalo se to trhat. Stoupaní na Pustevny už pak jede každý, jak může. V první vlně byla na špici usazena naše trojice Pepa Martinák, Petr Zatloukal a Petr Blaťák plus pár dalších závodníků. Nicméně do cíle se už dojíždělo po jednotlivcích. Pepa Martinák těsně prohrál souboj o celkového vítěze s jedním Polákem z mladší kategorie, ale s přehledem vyhrál svou kategorii, kde ho z druhého místa jistil Petr Zatloukal. Stejně tak Petr Blaťák vyhrál svou kategorii. I ve druhé vlně jsme byli úspěšní, když Olda Míček vyhrává svou kategorii a Standa Prokeš, Fana Toman a Marcela Pargáčová dojíždí ve svých kategoriích na třetích místech. Ještě stojí za zmínku umístění Maxe Kramoliše, který v kategorii M dojíždí na 4. místě. Takže závod to byl pro náš team opět úspěšný, když áčko zaznamenalo maximum bodů 180. Nejlepšího času z teamu dosáhl Pepa Martinák a jako první letos si vzal interní vrchařskou korunu.

1. místo – Petr Blaťák kat. A
1. místo – Josef Martinák kat. C
1. místo – Oldřich Míček kat. E
2. místo – Petr Zatloukal kat. C
3. místo – Stanislav Prokeš kat. D
3. místo – Vladislav Toman kat. F
3. místo – Marcela Pargačová kat. ŽB


Bystřice – Loučka 

Po sobotních Pustevnách jsme v neděli 23.6.2024 absolvovali další závod do vrchu s hromadným startem, a to závod z Bystřice na Loučku, pověstný svým prudkým stoupáním v posledních dvou kilometrech, kde v určitých místech sklon přesahuje 20%. Počasí tentokrát přálo a bylo krásně slunečno, takže kdo se vydrápal na vrchol, mohl se těšit na krásné výhledy. Startuje se opět ve vlnách dle kategorií. Účast našeho teamu je obdobná jako v sobotu, takže to vypadá, že naše dresy mají převahu. Na tento závod se dostavilo dost závodníků od našich severních sousedu. Mají to v podstatě přes kopec a jsou to většinou dobří vrchaři. První část závodu se jede docela pohromadě, ale jakmile se sklon kopce zlomí u točny autobusu na Pasekách směrem ke škole, tak tam už je to spíše boj o to, jak ten kopec vyjet. A naši závodníci jej opět vyjeli skvěle. První na kopci z našeho teamu byl Petr Blaťák a převzal si vrchařskou korunu od Pepy. Team vyjel 175 b, takže závod to byl úspěšný! Jenom pro úplnost celkově závod vyhrál Ondřej Rakus v novém traťovém rekordu 19:05 min.

Pódiová umístění:

2. místo – Petr Blaťák kat. A
2. místo – Petr Zatloukal kat. C
2. místo – Oldřich Míček kat. E
3. místo – Josef Martinák kat. C
3. místo – Stanislav Prokeš kat. D
3. místo – Vladislav Toman kat. F
3. místo – Marcela Pargačová kat. ŽB

Max Kramoliš opět zopakoval 4. místo v kat. M. Takže z výsledkového hlediska byl tento víkend velmi povedený, když jsme zaznamenali 14 pódiových umístění.
Nicméně všechny tyto úspěchy přebila špatná zpráva, kterou jsme se dozvěděl v neděli před závodem, a to, že Andrea Kučerová po pádu minulý týden na ČP žen, měla v sobotu vážnou autonehodu. Tímto bych ji chtěl popřát za celý team brzké uzdravení bez komplikací. A všichni se těšíme, až budeš zas s námi moci stát na startovní čáře!

Tomáš Dohnal